31 Temmuz 2013 Çarşamba

İYİ (MUHSİN) KİMDİR?MU'TEZİLE ŞÖYLEDEMİŞTİR: "BU ÂYET, ALLAH'IN RAHMETİNİN İYİ KİMSELERE YAKIN OLDUĞUNADELÂLET EDER. İŞTE BU  MAHİYETİN TAMAMI(YANİ RAHMETİN YAKIN OLUŞU), MUHSİNLER İÇİN SÖZ KONUSU OLUNCA, MUHSİNOLMAYANLAR İÇİN, BUNDAN EN UFAK BİR PAYTN BİLE MEYDANA GELMEMESİ, BÖYLECE DEKÂFİRLER HAKKINDA ALLAH'IN RAHMETİNDEN HİÇBİR ŞEYİN HÂSIL OLMAMASI GEREKİR.AZABI AFFETMEK, BİR RAHMET¬TİR. İÇİNE DÜŞTÜKTEN SONRA CEHENNEMDEN KURTULMAK DABİR RAHMETTİR. ÖYLEYSE, BU RAHMETİN "MUHSİN" OLMAYAN KİMSELER İÇİNSÖZ KONUSU OLMAMASI GEREKİR. GÜNAHKÂRLAR VE BÜYÜK GÜNAH SAHİPLERİ İSE"MUHSİN" (İYİ HAREKET EDEN KİMSE) DEĞİLDİR. ÖYLE İSE ONLAR İÇİN,CEZANIN AFFOLUNMASININ VE CEHENNEMDEN KURTULMANIN SÖZ KONUSU OLMAMASI GEREKİR."
CEVAP: ALLAH'A İMANEDEN VE TEVHİD İLE NÜBÜVVETİ İKRAR EDEN (KABUL EDEN) HERKES,"MUHSİN"DİR. BUNUN DELİLİ ŞUDUR: ÇOCUK BİR KUŞLUK VAKTİ BULUĞAERDİĞİNDE ALLAH'A, PEYGAMBERİNE VE AHİRET GÜNÜNE İMAN ETSE, AMA ÖĞLE (NAMAZI)VAKTİNE ULAŞAMADAN ÖLSE, ÜMMET-İ MUHAMMED, ONUN, "İYİ İŞ, GÜZEL AMELYAPANLARA (MUH-SİN OLANLARA), DAHA GÜZEL İYİLİK VARDIR" {YUNUS, 26)ÂYETİNİN HÜKMÜNE GİRDİĞİ HUSU¬SUNDA İTTİFAK ETMİŞLERDİR. MALUMDUR Kİ, BU ŞAHISMARİFET VE İKRARIN DIŞINDA, BAŞKA BİR TÂAT İŞLEMEMİŞTİR.


ÇÜNKÜ O, SABAHVAKTİNDEN SONRA BULUĞA ERDİĞİ İÇİN, ONA SABAH NAMAZI FARZ OLMAMIŞTIR. ÖĞLENVAKTİNDEN ÖNCE DE ÖLDÜĞÜ İÇİN, ONA ÖĞLE NAMAZI DA FARZ OLMAMIŞTIR. GÖRÜNEN ODURKİ, DİĞER İBADETLER DE ONA VACİB OLMAMIŞTIR. BÖYLECE SABİT OLMUŞTUR Kİ, OMUHSİNDİR VE YİNE SABİT OLMUŞTUR Kİ, ONDAN MARİFET VE İKRARDAN BAŞKA BİR ŞEYSUDUR ETMEMİŞTİR. BUNA GÖRE, BU KADAR MİKTARIN BİR "İHSAN"; VE ONUYAPANIN DA "MUHSİN" OLMASI VACİB OLUR.BU KESİNLEŞİNCE BİZDERİZ Kİ: MARİFET VE İKRARI BULUNAN HERKES, MUHSİNLERDEN-DİR. BU ÂYET-İ KERİMEDE, ALLAH'IN RAHMETİNİN MUHSİN OLANLARA YAKIN OLDUĞUNA DELÂLET ETMEKTEDİR.ÖYLEYSE, BU ÂYETİN HÜKMÜNE GÖRE, EHL-İ SALÂT OLAN BÜYÜK GÜNAH SAHİPLE¬RİNE DE,ALLAH'IN RAHMETİNİN ULAŞMASI VACİB OLUR. O ZAMAN BU ÂYET, ONLARIN ALEYHİNE OLANBİR DELİL OLUR.


EĞER ONLAR,"MUHSİN OLAN KİMSELER, BÜTÜN İHSANLARI (İYİ İŞLERİ) YAPMIŞ OLANKİM¬SELERDİR" DERLERSE, BİZ DERİZ Kİ, "BU YANLIŞTIR. ÇÜNKÜ"MUHSİN", KENDİSİNDEN "İHSAN" KELİMESİNİN DELÂLET ETTİĞİŞEY SÂDIR OLMUŞ OLAN KİMSEDİR. NASIL KENDİSİNDE İLİM OLAN KİMSEYE"ÂLİM" DENİLİYOR İSE VE ONUN ÂLİM OLMASININ ŞARTI DA BÜTÜN İLİMLERİN(O KİMSE¬DE) BULUNMASI DEĞİL İSE, AYNI ŞEKİLDE O İNSANIN MUHSİN OLMASININ ŞARTIDA, ONUN BÜTÜN "İHSAN" ÇEŞİTLERİNİ YAPMASI DEĞİLDİR. İŞTE BÖYLECE,ONLARIN İLERİ SÜRDÜĞÜ BU SO¬RUNUN GEÇERSİZ, BİZİM BENİMSEDİĞİMİZ GÖRÜŞÜN İSEDOĞRULUĞU SABİT OLUR.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Yorum Gönder